Серцево-судинні захворювання вважаються основною причиною смерті у світі, та є однією з найважливіших проблем в Україні. Серед провідних чинників ХСК (хвороб системи кровообігу) особливої уваги заслуговує підвищений артеріальний тиск, що обумовлює появу 2/3 усіх захворювань серця і кровоносних судин.


Щорічно підвищений артеріальний тиск є причиною 7 млн смертей у світі. Серед мешканців країн Європи та США поширеність цього чинника ризику становить 25%. Артеріальна гіпертензія підвищує ризик смерті від хвороб системи кровообігу у 3 рази. Постійне зростання загальної смертності населення від ХСК (66,3% в структурі смертності) і  зниження тривалості життя свідчать про недостатню ефективність проведених профілактичних заходів.

Профілактика серцево-судинних захворювань

Доведено, що відмова від паління, обмеження вживання алкоголю та солі,

регулярна фізична активність знижують ризик розвитку серцево-судинних  захворювань. Важлива роль належить також раціональному харчуванню (рекомендується збільшити вживання овочів та фруктів, нежирних кисломолочних продуктів, обмежити споживання жирної та смаженої їжі, продуктів харчування, що містять багато холестерину), контролю маси тіла та рівня холестерину. Ризик виникнення серцево-судинних хвороб можна також знизити за допомогою профілактики або лікування гіпертонії, цукрового діабету, дисліпідемії.

Допомога при болю у серці

Найперші дії при виникненні стискаючого болю у серці – негайно викликати  швидку допомогу. До її приїзду, – якщо біль виник після фізичного навантаження або нервово-емоційного перенапруження – усунути провокуючий фактор; забезпечити постраждалому спокій, доступ свіжого повітря, горизонтальне положення, покласти під язик таблетку нітрогліцерину, або (за відсутності нітрогліцерину) – валідолу.