Необережне пірнання та плавання можуть спричинити серйозні травми. Найбільш поширені з них – травми хребта і ушкодження внутрішніх органів. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від 4% до 14% переломів хребта отримані саме при пірнанні. Як зробити свій відпочинок безпечним та не відмовлятися від простих задоволень, розповідає лікар сімейної клініки «Амеда» Багіров Алі Азізович.


Можливе травмування

При швидкому зіткненні з поверхнею води її щільність можна порівняти із щільністю бетонної стіни. Тож, якщо ви – любитель пірнати униз головою, пам’ятайте про два варіанти розвитку подій. Перший: удар головою призводить до сильного згинання шийних хребтів, і, як наслідок, надрив чи розрив спинного мозку. При другому варіанті заломлення зображення у воді не дозволяє адекватно оцінити глибину, і людина вдаряється об дно. У обох випадках можливі вивихи, зміщення або перелом шийних хребтів.

При зміщенні шийних хребтів травмуються структури спинного мозку, що відповідають за рухи. У такому випадку можливе настання паралічу, а при пірнанні це може стати причиною загибелі людини.

Під час стрибків у воду «бомбочкою» можливе травмування поперекової частини хребта або куприка. А ураження цих частин тіла викликає порушення рухової функції.

Ще один варіант отримати травму – стрибати животом або спиною. Такий удар викличе контузію внутрішніх органів за рахунок хвильового впливу на рідину організму. Найгіршими наслідками можуть стати розрив внутрішніх органів та внутрішня кровотеча.

Завжди напоготові

Щоб зробити свій відпочинок максимально безпечним, варто знати правила першої допомоги. Якщо людина пірнула, тривалий час не показується над поверхнею води, а під водою не видно її переміщення – вона потребує термінової допомоги. Ні в якому разі не можна хапати її за шию або голову. Обхопивши постраждалого рукою під пахвами та притиснувши його голову і спину до свого стегна, необхідно випливти на берег. Обов’язково викличте швидку допомогу. Голову та шию необхідно зафіксувати валиками із підручних матеріалів чи піску. Якщо людина не дихає, то спочатку необхідно очистити рот носовою хусткою, намотаною на палець, а потім декілька разів натиснути на грудну клітину. Таким чином ви приберете із легенів воду. Після цього зробіть штучне дихання «рот у рот» чи «рот у ніс» через хустку. Не забувайте, що голова і шия постраждалого мають бути нерухомими.

При падінні на живіт травми внутрішніх органів можуть не одразу проявлятися ознаками сильної кровотечі, тому такі ушкодження потребують додаткового обстеження лікарями.

Робити це правильно

Для того, щоб відпочинок проходив без неприємних наслідків і приносив тільки радість, пам’ятайте про заходи безпеки. Не плавайте у незнайомому водоймищі, не перевіривши його глибину і не упевнившись у тому, що на дні немає небезпечних предметів. Лікарі з усього світу рекомендують пірнати униз головою тільки у басейнах чи водоймах глибиною не менше 6 метрів. Звісно, не можна плавати та пірнати у стані алкогольного сп’яніння. Також не залишайте без нагляду дітлахів. Пам’ятайте про техніку безпеки.

Бажаємо гарного та безпечного відпочинку, який принесе лише приємні емоції!